Σάββατο, 16 Μαρτίου 2019

Α2 Μπάσκετ: Σπουδαία εμφάνιση και νίκη του Διαγόρα Δρυοπιδέων επί της Καστοριάς (Αποτελέσματα & Βαθμολογία)

Σπουδαία εμφάνιση και νίκη πήρε ο Διαγόρας Δρυοπιδέων επί της Καστοριάς με 86-65 και απέκτησε διαφορά δύο νικών από τους "γουναράδε... thumbnail 1 summary
Σπουδαία εμφάνιση και νίκη πήρε ο Διαγόρας Δρυοπιδέων επί της Καστοριάς με 86-65 και απέκτησε διαφορά δύο νικών από τους "γουναράδες" και κάλυψε και τη διαφορά του πρώτου μεταξύ τους αγώνα, συνεχίζοντας τη σπουδαία πορεία που διανύει φέτος με στόχο μια θέση στα playoffs. Το παιχνίδι είχε αρκετό ενδιαφέρον με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά εύστοχες και να δημιουργούν μεγάλο σκορ, με τους γηπεδούχους να αποκτούν το προβάδισμα από τα πρώτα κιόλας λεπτά και δεν το έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα και μπορεί η αρχική διαφορά των 6 πόντων να μειώθηκε, όμως και πάλι ο Διαγόρας κράτησε το προβάδισμα. Το β' δεκάλεπτο ήταν αυτό που άνοιξε τη διαφορά στην πρώτη της τιμή, με τον Διαγόρα να είναι αρκετά εύστοχος από τα 6,75 και να φτάνει τη διαφορά στο +14 (52-38), με την οποία τερματίστηκε το α' ημίχρονο. Στο γ' δεκάλεπτο οι "γουναράδες" προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά και να μπουν ξανά στον αγώνα, όμως στο φινάλε οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα πάτησαν εκ νέου γκάζι και έχοντας πλήρη υπεροχή σε ριμπάουντ και ασίστ, έφτασαν στην επιβλητική νίκη. Πρώτος σκόρερ ο Σπύρος Μοτσενίγος με 19 πόντους, ενώ 16 πόντους με 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ είχε ο Κώστας Μαχαίρας.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡ. – ΚΑΣΤΟΡΙΑ 86-65
Διαιτητές: Κατραχούρας-Κωνσταντινίδου-Καρπάνος (Μουζάκης Στ.)
Δεκάλεπτα: 26-23, 52-38, 66-54, 86-65
Διαγόρας Δρ. (Σκαραφίγκας): Κουκάς 11 (3), Νίκου 4, Νοέας 7, Μάρτζος 9 (1), Κόκκαλης 8 (1), Τσιώκος 2, Μοτσενίγος 19 (3), Παπαδολιάς, Κυρίλης 3 (1), Περσίδης 7, Μαχαίρας 16.
Καστοριά (Καραγιάννης): Αμπαράς 5, Πετρόπουλος 18 (2), Μελισσαράτος 10 (2), Χονδρογιάννης 4, Βλάχος, Απιδόπουλος 7, Χρυσόπουλος, Ράπτης 10, Τερσενίδης, Βαβάτσικος 4, Καραμανώλης 3 (1), Τζακόπουλος 4 (1).